Kim jest i jaka jest rola doradcy zawodowego w szkole?
Doradca zawodowy powinien niewątpliwie odgrywać ważną rolę w życiu młodego człowieka. Zatrudnienie doradcy zawodowego owocuje wyposażeniem ucznia w umiejętności pracy w grupie, rzeczywistej oceny własnych zasobów i potencjału. W świetle pojawiających się nowych kompetencji, koncepcji uczenia się przez całe życie i transdyscyplinarności w życiu zawodowym, doradca powinien rozwijać takie kompetencje młodego człowieka jak:
- zawodowe;
- personalne, bazujące na osobowości i predyspozycjach;
- społeczne, przejawiające się między innymi umiejętnością pracy w zespole.
W aspekcie psychologicznym doradca pomaga uczniowi w:
- określeniu własnych predyspozycji i zainteresowań zawodowych;
- przeprowadzeniu bilansu mocnych stron, potencjału;
- rozwijaniu umiejętności z obszaru asertywności czy autoprezentacji;
- przygotowaniu ucznia do radzenia sobie w sytuacjach trudnych jak bezrobocie, ograniczenia zdrowotne uniemożliwiające podjęcie danej pracy;
- wykorzystywaniu uzdolnień i talentów w planowaniu ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
Doradca ma jeszcze jedną rolę – edukatora. Zadaniem jego jest wyposażenie ucznia w wiedzę na temat asertywności, autoprezentacji czy sytuacji stresogennych. Jest to o tyle ważne, aby młody człowiek wchodząc na rynek pracy został pracownikiem pewnym siebie, świadomym swoich mocnych stron.
Bogaci w wiedzę na temat rynku pracy, ofert edukacyjnych, kwalifikacyjnych kursów zawodowych i innych form uczenia się młodzi ludzie z większą pewnością siebie i z przekonaniem będą podejmować decyzje edukacyjno-zawodowe. Doradca ma towarzyszyć uczniowi w procesie planowania ścieżki zawodowej, odrzucając rolę osoby, która wie najlepiej, jaką ścieżkę młody człowiek winien obrać, ma pobudzać do działania, inspirować, motywować, wyjaśniać na czym polega wartość pracy i jak ważne jest dla komfortu psychicznego i prawidłowego funkcjonowania emocjonalno-społecznego, aby zawód był jednocześnie pasją.
Interaktywne narzędzia, wspierające uczniów w rozwoju edukacyjno-zawodowym.
Czym jest Mapa Karier i dlaczego powstała?
Mapa Karier to interaktywne, darmowe narzędzie dedykowane doradcom zawodowym, nauczycielom, rodzicom oraz wszystkim, którzy poszukują rozwiązań wspierających planowanie ścieżek kariery i wyboru kierunku kształcenia w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Z pomocą Mapy Karier można odkryć, lepiej poznać i porównać setki zawodów oraz przekonać się, jak wygląda droga od szkoły podstawowej do ich wykonywania. Chcemy ułatwić doradcom i nauczycielom prowadzenie w szkole atrakcyjnych zajęć, podczas których będą oni rozmawiać z uczniami o zawodach, kwalifikacjach, możliwościach ich zdobycia oraz potrzebach rynku pracy. Mogą oni wykorzystywać Mapę Karier na godzinie wychowawczej lub podczas zajęć z doradztwa zawodowego, które są obowiązkowe w klasach siódmej i ósmej szkoły podstawowej, a także w szkołach ponadpodstawowych. W tym celu publikujemy i wciąż aktualizujemy bank pomysłów ze szczegółowymi konspektami lekcji, których tematy są zgodne z treściami z rozporządzenia.
Mapa Karier zachęca do otwartego, nieskrępowanego myślenia o przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Inaczej niż w przypadku standardowych testów predyspozycji zawodowych, staramy się pokazać, że planowanie kariery nie polega na podjęciu jednej wiążącej na całe życie decyzji. Większość uczniów będzie w przyszłości kilkakrotnie w ciągu swojej kariery zmieniać miejsce pracy, a czasem nawet zawód. Rynek pracy zmienia się szybciej i bardziej dynamicznie niż kiedyś, już za kilka lat będzie on wyglądał zupełnie inaczej niż dziś, pojawią się nowe stanowiska pracy, rozwiną kolejne branże zawodowe. W dalszej przyszłości przy wykonywaniu wielu czynności ludzi zastąpią inteligentne maszyny. Warto zatem rozmawiać z uczniami o gotowości do przekwalifikowania się oraz o różnych sposobach zdobywania kompetencji i umiejętności.
W Mapie Karier obserwujemy na bieżąco wciąż zmieniający się rynek pracy i dostarczamy narzędzia służące do tego, by działania związane z planowaniem swojej przyszłości odbywały się w sposób świadomy i przemyślany, ale jednocześnie elastyczny.
Dzięki licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 dla Mapy Karier, mamy do dyspozycji całkowicie darmowe narzędzie wspierające rozwój edukacyjno-zawodowy naszych dzieci.