A- A A+

Biblioteka

Bibliotekarz: Karolina KorczewskaNowy obraz

Biblioteka szkolna jest główną interdyscyplinarną pracownią szkolną, przygotowującą uczniów do samokształcenia, do korzystania z różnorodnych źródeł informacji. Służy realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły oraz wspiera doskonalenie zawodowe nauczycieli. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów. Korzystanie z biblioteki jest dla wszystkich bezpłatne.

Regulamin biblioteki szkolnej - do pobrania


Harmonogram pracy biblioteki szkolnej od 2.09.2024

poniedziałek 7:30-14:30
wtorek 8:30-14:30
środa 10:00-15:00
czwartek 8:00-14:00
piątek 7:30-13:30


BEZPIECZNI W BIBLIOTECE 

Procedura umożliwiająca zachowanie bezpieczeństwa w bibliotece podczas pandemii Covid19 - do pobrania

Zasady korzystania z usług biblioteki podczas nauki zdalnej - do pobrania

Bezpieczni bibliotece

Biblioteka na medal

Szkolna biblioteka otrzymała kolejny certyfikat! Tym razem za publikowanie materiałów w roku szkolnym 2020/ 2021 na ogólnopolskim blogu edukacyjnym „Biblioteki Szkolne Online”. Serdecznie dziękujemy!

Certyfikat Biblioteka na medal

RATOWNICY CZYTELNICTWA

Co nam daje czytanie? Poprawia pamięć i koncentrację, pozwala osiągnąć lepsze wyniki w nauce, podnosi kompetencje społeczne, kształtuje charakter, łagodzi stres.
W roku szkolnym 2021/2022 grono pedagogiczne nieustannie zachęcało uczniów do kontaktu z książką m.in. poprzez: prowadzenie bloga "Bliżej Biblioteki", organizację konkursu wiedzy o Henryku Sienkiewiczu - "W szklanej kuli", organizację konkursu „Wierszem do Wielkanocy”, realizację innowacji pedagogicznej „Czytanie jest cudem”.
Szkoła chętnie uczestniczyła w akcjach promujących czytelnictwo („Mała książka – wielki człowiek", „Boom! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”, „Tydzień Bibliotek”, „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”), a także prężnie współpracowała z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach/ Filią w Gliwicach.
Powyższe starania doceniła Fundacja Powszechnego Czytania przyznając nam Certyfikat Ratowników Czytelnictwa. Serdecznie dziękujemy za to wspaniałe wyróżnienie!

certyfikat r c

CYFROZAUR

Światowy Dzień Dinozaura już dawno za nami, ale szkolny konkurs literacko-plastyczny dla klas V i VI – „Cyfrozaur” – nadal trwa. Wystarczy narysować w programie graficznym wymyślonego przez siebie prehistorycznego gada i nadać mu oryginalną nazwę. Pracę należy przesłać do dnia 12 marca na adres e-mail biblioteki szkolnej. Szczegóły w regulaminie https://blizejbiblioteki.blogspot.com/2021/02/regulamin-szkolnego-konkursu-literacko.html

Regulamin konkursu - do pobrania

Cyfrozaur

Grudniowa zabawa - Kalendarz Adwentowy

Odliczamy dni do Świąt! Od 1 do 24 grudnia będziemy otwierać okienka w kalendarzu adwentowym. Pod każdym z nich kryje się jedno zadanie do wykonania. Rozwiązania możecie zapisywać w specjalnie przygotowanym do tego celu formularzu. Po powrocie do szkoły zorganizujemy losowanie nagród, o czym zostaniecie poinformowani osobnym komunikatem. Żeby wziąć udział w zabawie, wystarczy wejść na blog https://blizejbiblioteki.blogspot.com/  https://blizejbiblioteki.blogspot.com/ Znajdziecie tam również jej zasady i formularz odpowiedzi. Kto podejmie razem z nami świąteczne wyzwanie?

Regulamin zabawy - do pobrania

KA

I Ty możesz zostać książkowym ilustratorem

Konkurs czytelniczo-plastyczny dla uczniów klas II i III. Zdanie polega na wykonaniu kredkami ilustracji do ulubionej książki. Wszelkie szczegóły znajdują się w regulaminie i na blogu Bliżej Biblioteki (https://blizejbiblioteki.blogspot.com/).

I Ty moesz-mRegulamin konkursu - do pobrania

Miejsca w bibliotece

Biblioteka składa się z 3 części:

  • wypożyczalni, z której książki można wypożyczać od poniedziałku do piątku.
  • czytelni, w której są warunki do czytania, cichej pracy, odrobienia pracy domowej i różnorodnych zajęć z siążką.
  • ICIM- Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, które zostało wyposażone w 6 stanowisk komputerowych.

Czytaj więcej: Miejsca w bibliotece

Mała książka – wielki człowiek

mala-ksiazka-wielki-czlowiek-logoInstytut Książki wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował dla tegorocznych pierwszoklasistów niespodziankę. W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” uczniowie otrzymają bezpłatne materiały wspomagające naukę czytania.

Na Wyprawkę Czytelniczą składają się: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, plakatu z literami do wycinania.

Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podkreśla rolę książki w rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i językowym dziecka.

Wyprawki zostaną przekazane młodym czytelnikom po ich powrocie do szkoły.

Więcej informacji o projekcie znaleźć można na: http://wielki-czlowiek.pl/pierwsze-abecadlo-wyprawka-czytelnicza-dla-pierwszaka.

Maa ksika-wielki czowiek-m


26 stycznia uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w lekcji bibliotecznej dotyczącej szacunku do książek. Na zakończenie czekała na nich niespodzianka przygotowana przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego . Dzieci otrzymały Wyprawkę Czytelniczą w ramach projektu "Mała Książka - wielki człowiek" tj. zbiór tekstów literackich "Pierwsze Abecadło", broszurę "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem", plakat z literami do wycinania "Kreatywny alfabet". Ponadto każdy pierwszoklasista dostał zakładkę do książki i Dyplom Małego Czytelnika.

Instytut Książki wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował dla tegorocznych pierwszoklasistów niespodziankę. W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” uczniowie otrzymają bezpłatne materiały wspomagające naukę czytania.
Na Wyprawkę Czytelniczą składają się: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, plakatu z literami do wycinania.

Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podkreśla rolę książki w rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i językowym dziecka.
Wyprawki zostaną przekazane młodym czytelnikom po ich powrocie do szkoły.

Więcej informacji o projekcie znaleźć można na: http://wielki-czlowiek.pl/pierwsze-abecadlo-wyprawka-czytelnicza-dla-pierwszaka/.

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?

NA KAŻDYM ETAPIE ROZWOJU

Człowiek wychowany jedynie przez „szklany ekran” funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Dlaczego? Ponieważ czytanie bardzo pozytywnie wpływa na ludzki rozwój.

  1. Czytanie uczy myślenia – wspólne (z rodzicami, koleżankami) lub samodzielne czytanie książki niesamowicie wpływa na rozwój naszego mózgu i porusza leniwe szare komórki do działania. Dzięki częstemu sięganiu po książki będziemy umieli łatwiej opisywać swoje uczucia oraz wyrażać własne opinie.
  2. Czytanie pobudza wyobraźnię – oglądając telewizję mamy wszystko podane: zarówno scenerię, mimikę, jak i ton głosu. Czytanie pozostawia nam dużo większą swobodę. Możemy sami obmyśleć tło wydarzeń, obsadzić rolę, samodzielnie kierujemy akcją. Prawdę mówiąc, ile razy wydarzyło się tak, że kiedy oglądając ekranizację ulubionej książki byliśmy zawiedzeni, że nie wygląda to tak jak w naszych głowach? Tak właśnie działa wyobraźnia. 

Czytaj więcej: DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?

Blog Biblioteki

W końcu jest!

Blog biblioteki szkolnej. Znajdziecie w nim: porady czytelnicze, przydatne strony internetowe, informacje o organizowanych konkursach, relacje z literackich wydarzeń oraz wiele, wiele innych. Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli na https://blizejbiblioteki.blogspot.com/

Bliej Biblioteki FB

Społeczność promująca pracę bibliotek szkolnych w Polsce zamieściła na swojej stronie informację dotyczącą naszego bloga Bliżej Biblioteki. Zachęcamy do zapoznania się z wpisem na stronie http://biblioteki-szkolne.blogspot.com

 

SERWIS LEKTURY.GOV.PL

http://lektury.gov.pl/

Biblioteka szkolna zachęca do zapoznania się z informacjami na temat serwisu stworzonego specjalnie dla uczniów i nauczycieli, ale też dla wszystkich, którzy chcą poznać lub przypomnieć sobie najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej.
Dzięki serwisowi lektury.gov.pl można w łatwy i bezpieczny sposób korzystać z darmowych lektur polskich i zagranicznych autorów. Korzystanie z serwisu jest proste i intuicyjne. Książki można wyszukiwać poprzez wyszukiwarkę lub w zakładce „Książki”.

Wyszukana przez nas książka ma kilka opcji pobrania: 

Czytanie i słuchanie w przeglądarce umożliwia korzystanie z lektury bez ściągania jej na swój komputer. 

Funkcja „pobierz” pozwala nam na pobranie książki na dysk komputera. Natomiast funkcja „pobierz w aplikacji mobilnej” przekierowuje nas na stronę darmowej aplikacji mobilnej Legimi.
Jeśli chcemy korzystać z darmowych lektur w aplikacji mobilnej należy zainstalować ją na naszym telefonie bądź tablecie – można ją znaleźć w dowolnym sklepie z aplikacjami. Do korzystania z niej potrzebne jest konto i aby ułatwić korzystanie z serwisu Szkoła Podstawowa założyła konto dla uczniów, z którego mogą korzystać:
Login: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Hasło: biblioteka

Kiedy zainstalujemy aplikację na telefonie wystarczy zalogować się i można za darmo korzystać z lektur dostępnych w serwisie. Ikonka logowania znajduje się w ustawieniach, w zakładce konto.

Zachęcamy do korzystania z serwisu lektury.gov.pl!

Smak czytania

Konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV

CELE KONKURSU

  1. Popularyzowanie literatury dla dzieci i młodzieży.
  2. Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.
  3. Kształcenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
  4. Popularyzacja działań biblioteki szkolnej na rzecz upowszechniania czytelnictwa. 

Regulamin konkursu - do pobrania

 Smak czytania

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626