A- A A+

ErasmusDaysPoland

W dniu 15.10.2021 w szkole zorganizowano obchody #ErasmusDaysPoland.
Uczniowie brali udział w lekcjach poświęconych krajom partnerskim wg podziału na poziomy. Uczniowie przebrali się w barwy wybranego kraju, a podczas zajęć poznawali tradycje, symbole oraz atrakcje tych krajów.
Zarówno uczniowie jak i nauczyciele bardzo zaangażowali się w obchody tego święta, co widać na fotorelacji.
O godzinie 12 odbyła się konferencja online, podczas której zaproszeni goście mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat ostatniego projektu realizowanego w szkole "Prostowanie krętych dróg do aktywnego obywatelstwa".
Uczestnicy spotkania wymienili się doświadczeniami z realizacji projektów eTwinning, czy międzynarodowa współpraca szkół. W rozmowie pojawił się także temat akredytacji i planowanych kolejnych działań.

Działania projektowe można znaleźć między innymi na:
stronie naszej szkoły: https://sp21.gliwice.pl/programy/erasmus
stronie projektu: http://www.isladeladeva.es/erasmus/
stronie prezentacji rezultatów projektu:
https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects_en#search/project/keyword=winding%2520routes&matchAllCountries=false

Erasmus+ dla każdego

W piątek 08.11.19 nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 w Gliwicach oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Gliwicach zorganizowały konferencję "Erasmus + dla każdego". W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele z gliwickich szkół, zainteresowani napisaniem projektu Erasmus+ KA2 Współpraca szkół.
Gospodarze omówili swoje projekty realizowane w ostatnich latach. Jednak najwięcej czasu poświęcono na przybliżenie gościom zasad pisania wniosku.
Nauczyciele wymieniali się uwagami i dyskutowali na temat konkretnych problemów. Uczestnicy otrzymali materiały dotyczące zrealizowanych projektów, a także certyfikaty uczestnictwa.
Bardzo dziękujemy za udział!
Konferencja została sfinansowana ze środków programu europejskiego Erasmus+.

Podsumowanie projektu

W związku z zakończeniem realizacji projektu "Prostowanie krętych dróg do aktywnego obywatelstwa" w ramach programu Erasmus +, przedstawiamy Państwu efekt końcowy pracy nauczycieli zaangażowanych w jego realizację.
Przewodnik Metodyczny powstał w oparciu o metodykę omawianą podczas spoktań projektowych, a nauczyciele z Finlandii, Hiszpanii, Łotwy i Polski przygotowali konspekty lekcji umożlwiiające wprowadzanie wybranych tematów podczas zajęć.
Gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych, w szczególności nauczycieli, do skorzystania z poniższych materiałów. Są one dostępne na terenie szkoły w wersji drukowanej.

Materiały do pobrania:

- Przewodnik Metodyczny

- konspekt MYŚLENIE

- konspekt POWTÓRKA

- konspekt RÓWNOŚĆ

- konspekt SCAMPER

Konferencja "Erasmus+Gliwice=przyszłość"

W dniu 06.06.2019 w Centrum Edukacyjnym Jana Pawła II w Gliwicach odbyła się konferencja "Erasmus+Gliwice=Przyszłość". Organizatorami konferencji były dwie szkoły, które w tym roku kończą realizację projektu europejskiego w ramach programu Erasmus + : SP 21 oraz SP41. Uczestnicy otrzymali materiały promocyjne przygotowane przez szkoły, podsumowujące ich działania.
Podczas spotkania goście dowiedzieli się w jaki sposób szkoły napisały wnioski projektowe, a także jakie działania przez dwa lata pracy zrealizowały w swoich placówkach.
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21, którą reprezentowali pan Przemysław Hojowski i pani Agata Karbownik - realizowała działania w ramach wymiany partnerstwa szkół. Podczas konferencji uczestnicy projektu - uczniowie klasy 8 - mieli możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami z obecnymi gośćmi.
Szkoła Podstawowa nr 41 realizowała projekt dotyczący mobilności kadry edukacyjnej, dzięki któremu 19 nauczycieli z tej szkoły wzięło udział w różnego rodzaju szkoleniach w Europie. Panie Beata Haładus oraz Dorota Prażuch przybliżyły uczestników w jakiś sposób zdobyta przez nauczycieli wiedza przełożyła się na ich pracę z uczniami na terenie szkoły.
W czasie przerwy nauczyciele wymieniali się uwagami i komentarzami dotyczącymi działań w programach europejskich. Goście mieli także możliwość skosztowania tortu z logo Erasmus +, zamówionego specjalnie z okazji konferencji.
Całość konferencji została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +.

Wizyta w Hiszpanii

DZIEŃ 1
Za nami pierwszy dzień pobytu w Piedras Blancas (po naszemu „białe kamienie”). Wizytę w szkole Isla de la Deva rozpoczęliśmy od zwiedzania sal lekcyjnych. W związku z tym, że w szkole kształcą się przyszli elektrycy, laboranci oraz pielęgniarki, mogliśmy zobaczyć pracownie, w których uczniowie zdobywają praktyczną wiedzę.
Następnie udaliśmy się do dużej sali, gdzie pracowaliśmy w zespołach. Każda grupa miała za zadanie dyskutować na temat problemu imigracji oraz sposobów pomocy imigrantom. Stworzyliśmy też prezentacje na podany temat.
Wieczór tradycyjnie zarezerwowany był na tzw. noc kulturową (Erasmus Night). Każdy kraj zaprezentował swoje najlepsze potrawy. Do wyboru był m.in. polski smalec, hiszpańska paella, fińskie salmiakki, łotewskie szproty. W wydarzeniu wzięły też udział hiszpańskie rodziny. Piękna pogoda sprawiła, że nastroje dopisywały wszystkim uczestnikom. Na koniec wieczoru posłuchaliśmy koncertu wykonywanego na dudach, które są tradycyjnym instrumentem Asturii.

Czytaj więcej: Wizyta w Hiszpanii

Spotkanie koordynatorów w Hiszpanii

W minionym tygodniu pani Karbownik i pani Bartuś uczestniczyły w spotkaniu koordynatorów projektu Erasmus + "Prostowanie krętych dróg do aktywnego obywatelstwa " w Piedras Blancas w Hiszpanii. Przez trzy dni nauczyciele z krajów partnerskich podsumowywali wszystkie działania, które miały miejsce w związku z realizacją projektu w ciągu ostatnich dwóch lat. Najważniejsza była jednak praca nad przygotowaniem Raportu Końcowego. Jest to dokument, który potwierdza zrealizowanie celów projektu, osiągnięcie planowanych rezultatów i właściwe wykorzystanie unijnych środków. Dzięki sprawnej pracy w małych grupach uczestnikom udało się uzupełnić raport i jeszcze znaleźć czas na wspólną kawę. Było to ostatnie spotkanie z tymi nauczycielami. Wspólne działania spowodowały że nawiązaliśmy bardzo pozytywne relacje i mamy nadzieję zostać w kontakcie po zakończeniu projektu. ❤ Erasmus +

Festyn Oświatowy

W czasie Sośnickiego Festynu Oświatowego w dniu 18.05.2019 organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 koordynatorzy szkolnego projektu Erasmus + przygotowali stanowisko informacyjne. Nasza szkoła kończy właśnie dwuletni projekt pod nazwą "Prostowanie krętych dróg do aktywnego obywatelstwa".
Uczestnicy Festynu mogli zapoznać się z celami projektu, obejrzeć zdjęcia z wizyt w krajach partnerskich oraz otrzymać materiały promocyjne.
Nauczycieli w promowaniu idei europejskich wspierali Uczniowie biorący udział w wymianach.

Wizyta na Łotwie

Pozdrowienia z Balvi na Łotwie! Za nami bardzo długa, ale szczęśliwa podróż. Po drodze na Łotwę zajrzeliśmy jeszcze do pięknego Wilna. Podczas spaceru w jesiennej scenerii odwiedziliśmy archikatedrę, rynek Starego Miasta i słynną Ostrą Bramę z obrazem Matki Boskiej.
Ostatecznie po 17 godzinach jazdy busem dotarliśmy do Balvi, gdzie czekały już na nas łotewskie rodziny.
Pierwszy dzień powitał nas słońcem i bezchmurnym niebem. W szkole spotkaliśmy się z panią dyrektor oraz nauczycielami zaangażowanymi w projekt. Na sam początek wzięliśmy udział w sesji zdjęciowej, która odbywa się raz do roku. Następnie odbyliśmy krótką wycieczkę po szkole – odwiedziliśmy gabinet dyrektora szkoły, muzeum szkolne oraz aulę, gdzie odbywają się wszystkie ważne uroczystości.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych, dzięki którym mogli poznać swoje zainteresowania. Każdy mógł też na chwilę poczuć się poetą podczas pisania wiersza o sobie oraz odczytywania go przed całą grupą.
Po smacznym obiedzie w szkolnej jadalni udaliśmy się do sali, gdzie odbyły się warsztaty na temat publicznego przemawiania prowadzone przez nauczycieli z czterech krajów. Zawsze warto dowiedzieć się od doświadczonych osób jak być dobrym mówcą.
Ostatnią atrakcją dnia była wycieczka do miejscowości Aluksne znanej z zabytkowej rezydencji położonej nad malowniczym jeziorem. W budynku byłego pałacyku obejrzeliśmy wystawę poświęconą przyrodzie Łotwy oraz podziwialiśmy wspaniałą kolekcję minerałów świecących pod wpływem promieni ultrafioletowych.

Czytaj więcej: Wizyta na Łotwie

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

„KREATYWNE NARZĘDZIA TIK NA LEKCJI”

Dnia 25 września 2018 roku szkoła gościła nauczycieli z Gliwic oraz z okolicznych miejscowości. Powodem wizyty były warsztaty poświęcone narzędziom TIK przydatnym w pracy nauczycieli.
W pierwszej części uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak korzystać z platformy Classroom dostępnej pod adresem classroom.google.com. Narzędzie pomaga w organizowaniu zajęć oraz
w komunikacji z uczniami przypominając prosty dziennik elektroniczny.
W kolejnej części warsztatów nauczyciele poznali możliwości platformy QuizletLive (quizlet.com), która umożliwia tworzenie interaktywnych quizów dla uczniów. Aby przekonać się jak funkcjonuje aplikacja, uczestnicy spotkania sami wcielili się w role uczniów i w mieszanych zespołach rozwiązywali przykładowy quiz.
Po przerwie kawowej poświęconej wymianie doświadczeń i wrażeń, przyszła pora na ostatnią część spotkania. Aplikacja Book Creator (app.bookcreator.com) pozwala na projektowanie wirtualnych książek. Uczestnicy obejrzeli przykładowe prace oraz stworzyli własne książki.
Zwieńczeniem konferencji szkoleniowej było wręczenie certyfikatów uczestnictwa. Należy zaznaczyć, że wydarzenie odbyło się pod wpływem doświadczeń zdobytych przez nauczycieli biorących udział
w projekcie „Straightening winding routes to active citizenship”.
Konferencja sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Erasmus+ 2017 - 2019

EU flag-Erasmus vect POS
Od września nasza szkoła bierze udział w projekcie „Straightening winding routes to active citizenship” („Prostowanie krętych dróg do aktywnego obywatelstwa”) w ramach europejskiego programu Erasmus+. Projekt realizowany jest w czterech krajach: Hiszpanii (koordynator), Finlandii, Polsce i na Łotwie. Uczestniczą w nim uczniowie i nauczyciele. 

Nasi partnerzy:

Instituto de Educacion Secundaria Isla de la Deva, Piedras Blancas (Hiszpania)

www.isladeva.es

Merenojan Koulu, Kalajoki (Finlandia)

https://peda.net/kalajoki/peruskoulut/merenojankoulu

Balvu Valsts Gimnazija, Balvi (Łotwa)

www.bvg.lv

 

Cele projektu:

  • promowanie odpowiedzialności i autonomii uczniów
  • zachęcanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcjach
  • wprowadzanie i stosowanie nowych metod pracy oraz strategii promujących wspólne uczenie się oraz współpracę pomiędzy uczniami
  • wspieranie motywacji oraz pewności siebie uczniów
  • rozwijanie strategii integrujących inteligencje wielorakie

Oficjalny blog projektu:

 https://wractiveeurope.wordpress.com/

logo-2-latvia

Projekt został sfinansowany z funduszy europejskich w ramach programu Erasmus+

aktywna-tablica-2-150x150   logo  logo gios  szkolawchmurze microsoft logotype-1536x626