II Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Ojczyzno moja” odbył się 17 maja 2023 r. w Centrum Sportowo-Kulturowym „Łabędź”. Do konkursu zgłosiło się 17 szkół z województwa śląskiego. Spotkanie było doskonałą okazją do powtórki przed egzaminem ósmoklasisty.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała Telewizja Imperium.
Zapraszamy do udziału w II Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Ojczyzno moja”, podczas którego recytujemy wybrane fragmenty „Pana Tadeusza”. Konkurs składa się z dwóch etapów – szkolny i wojewódzki – szczegóły w załączniku do pobrania. Zapraszamy do udziału. Spotkanie jest doskonałą powtórką przed egzaminem ósmoklasisty. Ze względu na obecność mediów i aktorów stało się ono wydarzeniem kulturowym w rejonie.
Konkurs został wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym w roku szkolnym 2021/2022. Terminy i miejsca:
Etap szkolny - do 22 kwietnia 2022 roku – szkoły.
Przysyłanie zgłoszeń – do 25kwietnia 2022 roku. Adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Etap wojewódzki – 17 maja 2022 roku w Centrum Kulturalno-Sportowym ŁABĘDŹ.
Drodzy Uczestnicy!
Tegoroczna edycja "Ojczyzno moja" była wyjątkowa. Wydawałoby się, że recytacja i czytanie to jedno i to samo. A jednak, nie widziałyśmy tym razem Waszych twarzy i tylko dzięki Waszym głosom mogłyśmy - jako jury - Was poznać. Głos okazał się kluczowy, ponieważ tylko na nim oparliście swoje interpretacje wybranych fragmentów. Największym zaskoczeniem okazał się dla nas fakt, jak głośne czytanie odkryło przede wszystkim Wasze osobowości, a energia, którą wnieśliście swoim głosem, nadała zupełnie nową jakość samemu ,,Panu Tadeuszowi” (pomyśleć by można, że o narodowej epopei wiedzieliśmy już wszystko). To było dla nas niezwykłe doświadczenie poznać Was właśnie poprzez głos - bez całej otoczki recytowania na scenie. Dostrzegłyśmy ogromny potencjał w Waszych głosach, pielęgnujcie je i rozwijajcie. Rozwijajcie w sobie dalej kulturę czytania! Konkurs "Ojczyzno moja" w tym roku wyraźnie pokazał, jak niewiele trzeba, żeby odkryć, jak bogaty może być tekst, nawet ten sprzed dwustu lat. To bogactwo odkryły i niech odkrywają dalej - Wasze głosy.
Jury w składzie:
Sylwia Rudowicz
Aleksandra Maj
Krystyna Szymura
Wyniki konkursu: I miejsce – Jan Stawiarski Maj – Szkoła Podstawowa nr 6 II miejsce – Zofia Danikiewicz – Szkoła Podstawowa nr 23 III miejsce - Hanna Iwko – Szkoła Podstawowa nr 18 Wyróżnienia: Natalia Laska – Szkoła Podstawowa nr 3 Julian Walczak – Szkoła Podstawowa nr 10 Karolina Winczura – Szkoła Podstawowa nr 9 Alicja Schoepe – Szkoła Podstawowa nr 39 Oliwia Lewandowicz – Szkoła Podstawowa nr 11 Pola Zarudzka – Szkoła Podstawowa nr 6
Tegoroczny konkurs oceniało jury w składzie: Sylwia Rudowicz – Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach Aleksandra Maj – aktorka Teatru Miejskiego w Gliwicach Krystyna Szymura – studentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Szanowni Państwo, Tegoroczny konkurs został rozstrzygnięty. Do konkursu zgłosiło się 40 uczniów z 17 szkół. Bardzo dziękujemy za tak liczny udział. Dyplomy i nagrody będą do odebrania w skrytkach UM od 1 czerwca. Mamy nadzieję, że kolejna edycja konkursu odbędzie się tradycyjnie na scenie. Zapraszamy w przyszłym roku szkolnym. Organizatorki Bożena Piejko Irena Szymura
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na III Miejski Konkurs Recytatorski „Ojczyzno moja” zorganizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice oraz Dyrektora Delegatury w Gliwicach Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Zapraszamy do niecodziennej prezentacji fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Chcemy, aby uczniowie klas VII i VIII czytali epopeję, to wymagające zadanie, ponieważ podczas czytania, sam wykonawca, powinien się zdziwić, jak pięknie brzmi jego wystąpienie. Wszyscy wiemy, że zainteresowanie literaturą rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo oraz kształtuje wrażliwość i ciekawość świata. Zmagania konkursowe wpływają na konstruktywne radzenie sobie ze stresem i uczą autoprezentacji. Poznanie literatury narodowej kształtuje postawę patriotyzmu i ma istotny wpływ wychowawczy. Zmierzmy się z tym wyzwaniem. W tym wyjątkowym czasie zapraszamy do udziału online. Czekamy na Państwa zgłoszenia.